Şehri Sanat Baklavaları

Ramazan’da ucuz baklava yiyerek sağlığınızdan olmayın!Şehr-i Sanat Baklavacısı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çalık, pahalı baklava diye bir kavram yoktur. Ucuz baklava vardır. Tereyağıyla, fıstığıyla tüm unsurlarıyla standartlarına uygun yapılan baklavanın fiyatı bellidir. Ama malzemeden çalar ve hile katılırsa ucuz baklava elde edilir" dedi.

Çalık, baklava ve tatlı tüketiminin zirve yaptığı Ramazan ayında fırsatçılar, merdiven altı üreticiler kalitesiz ve ucuz baklavaları piyasaya sunarak insanların sağlığıyla oynuyor. Bu nedenle Ramazan’da herkesin dikkatli davranması gerekiyor. Ramazan’da baklava yemek bir gelenek hale gelmiş durumda. İnsanlarımız imkanı oranında "evimde baklava bulunsun" diyerek baklava alıyor. Ama “İyi baklava yiyelim, Ramazan’da sofralarımızı şenlendirelim” diyorsanız; baklavanızı nereden aldığınızı iyi bilin.

Ramazan’da ağırlayacağınız misafirlerinize, ev ahalinize güzel bir baklava yedireyim diyorsanız, güvenilir baklavacılardan alışveriş yaparak kaliteli, nitelikli, lezzetli baklavalar ikram edin. Kalitesiz, niteliksiz kilo kilo ucuz baklava alacağınıza yarım kilo kaliteli baklava alın, afiyetle yiyin.

Ramazan ayında sofralarımızı şenlendirecek baklavanın hileli, kalitesiz olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Göze hitap eder. Kaliteli baklavanın rengi altın sarısıdır. İyi ve kaliteli baklavanın dışarıdan bakıldığında altın renginde olması gerekir. Ama bunu sadece iyi bir ustaya sahip olmakla iyi baklava elde edemezsiniz. Bu bir zincir gibi düşünülmeli. Her halkası ayrı ayrı çok büyük öneme sahiptir. Kullandığınız şekerin, yağın ve fıstığın kesinlikle en iyi olanını seçmeniz gerekiyor. Çünkü zincirden tek bir halka çıkarılırsa iyi baklava elde edilemez. Altın rengi yakalamak için bir kere fırınınızın çok iyi olması gerekiyor. Kullandığınız yağ çok kaliteli değilse baklava kabarmaz mesela. Hatta sakladığınız koşullar dahi baklavanın kalitesini etkiler.

Kulağa hitap eder: Çatalı batırdığınızda hırşş sesi duyarsınız. İyi baklava çatalı batırdığınızda hırş sesiyle kulağa hitap eder.

Burnunuza hitap eder: Tereyağı aromasıyla, nefis rayihasını hissedersiniz. Ağzınıza almadan önce nefis rayihasıyla burnunuza hitap eder.

Midenize hitap eder: İyi baklava boğazda ve midede yanma yapmaz. Baklava hammaddeleri içinde yer alan fıstığa ve yağa gelen zamlardan sonra çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir ürün oldu. Baklavayı ucuza mal etmek için merdiven altı üreticiler fıstık yerine bezelye, ıspanak, soya, boya ya da boya tozlu zararlı malzemeler kullanıyorlar. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Baklavada üretim tecrübesine sahip olmayan, insan sağlığını düşünmeyen bu üreticiler sektöre büyük zararlar veriyor. Dikkatli baklavada kaliteyi bilen insanlarımız bu gibi hileleri anlıyor. Kaliteli baklava yenildikten sonra kesinlikle midede ya da boğazda yanma hissi oluşturmaz. Hamurunun çıtırtısından, renginin parlaklığından ve buruna yayılan fıstık kokusundan bile kaliteli baklavayı ayırt edebilirsiniz" açıklamasında bulundu.


En yakın bayisi için


www.sehrisanatbaklava.com