1985 yılında gıda sektöründe faaliyet gösteren geniş çaplı bir şirketin içerisinde farklı departmanlarda üretim ve yönetim kademesinde yer aldı. Çıraklıktan işverenliğe uzanan bu süreçte en önemli faktörün “dürüst çalışmak, mesleğe saygı duymak ve işini sevmek” olduğunu sürekli dile getiren Murat Çalık, kısa sürede Trakya başta olmak üzere Türkiye’de en iyi baklavacılar listesinin ilk sıralarına yükselen "Baklavacı Murat Çalık Şirketinin” yanı sıra İnşaat ve Hayvancılık ile ticaret grubuna sürekli farklı sektörler katmaya devam etmektedir.

Türkiye’nin her noktasına “Baklavacı Murat Çalık” kalitesi ve lezzetini kurye veya kargo ile göndererek, Gaziantep baklavasının tanıtılmasında ülkemiz adına öncü bir rol oynayan Çalık, aynı zamanda farklı sivil toplum örgütleri bünyesinde de aktif roller yürütmektedir. 5 yıl İTO - İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği, 5 yıl YİMDER - Yönetici, İdareci ve Müşavirler Derneği İstanbul il Başkan Yardımcılığı, 3 yıl ÜSİAD - Üretken Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkan Yardımcılığı, 6 yıl TÜMSİAD - Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Kurucu Genel Başkan Yardımcılığı, TÜMKOG Kurucu Başkanlığı ve İŞDER - İş Dünyası Derneği Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulunan Murat Çalık, iş adamlarına yönelik olarak “Kişisel gelişim ve mesleki açılımlar” seminerleri ve konferanslarında da konuşmacı olarak, birikimlerini kamuoyuyla paylaşmaktadır. Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen Murat Çalık, kişisel gelişim, baklava - tatlı ve gıda sektörü ile ilgili 6 ayrı kitap yazmış ve kamuoyu ile eserlerini paylaşmıştır. Şuan yazmaya devam ettiği “Gıda Sağlığı” konulu 7’nci kitabını okuyucuları ile buluşturmaya bir kez daha hazırlanıyor.

Kendi sektöründe veya yan sektörlerde faaliyet gösteren birçok işletmeye aktif olarak danışmanlık da yapan Murat Çalık, aynı zamanda kendi alanında kamuoyunun beğeniyle takip ettiği bir gazetesi ve bir dergisinin de imtiyaz sahipliğini yürütmektedir.